Αποκλεισμός ΣΟΚ για τον ΑΠΟΕΛ, συνεχίζει στο Γιουρόπα

Ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε με 1-0 την Σούντουβα, αλλά δεν κατάφερε να γυρίσει το 3-1 του πρώτου αγώνα και γνώρισε τον αποκλεισμό από τον πρώτο γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οδυνηρός αποκλεισμός για τους γαλαζοκίτρινους που μένουν εκτός Τσάμπιονς              Λιγκ και συνεχίζουν στον 2ο γύρο του Γιουρόπα Λιγκ. Ο Ποτέ πέτυχε το μοναδικό γκολ του ΑΠΟΕΛ στο 20’, αλλά ο ΑΠΟΕΛ δεν μπόρεσε να γυρίσει το σκορ και γνώρισε οδυνηρό αποκλεισμό.

Το καλύτερο διάστημα του ΑΠΟΕΛ ήταν στο πρώτο δεκάλεπτο του β’ ημιχρόνου, ωστόσο έμεινε χωρίς γκολ και αποκλείστηκε.

Ο ΑΠΟΕΛ δεν μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, ωστόσο κατάφερε στο 20’ να ανοίξει το σκορ με τον Μίκαελ Ποτέ. Η ομάδα του Μπαλταζάρ δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι, έκανε πολλά αβίαστα λάθη, αλλά με την πάροδο του χρόνου βελτιώθηκε. Σε μια ενέργεια του Εφραίμ από τα αριστερά, ο Ποτέ έκανε εξαιρετική κεφαλιά και έβαλε τον ΑΠΟΕΛ μπροστά στο σκορ.

Καλύτερος, αλλά…

Μετά το γκολ ο ΑΠΟΕΛ φυσιολογικά ανέβηκε, αλλά δεν μπόρεσε να βάλει πίεση στην άμυνα της Σούντουβα. Κρατούσε μπάλα, γυρόφερνε την περιοχή, ωστόσο έλειπε η τελική πάσα έτσι ώστε ο ΑΠΟΕΛ να απειλήσει. Οι γαλαζοκίτρινοι αν και προσπάθησαν για δεύτερο γκολ μέχρι τα αποδυτήρια, δεν τα κατάφεραν και έτσι το 1-0 ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Εκρηκτικό ξεκίνημα με πολλές χαμένες ευκαιρίες

Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε αποφασισμένος να πετύχει δεύτερο γκολ νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο έχασε πολλές ευκαιρίες μπροστά από την αντίπαλη εστία. Οι παίκτες του Μπλταζάρ έκαναν εξαιρετικό 15λεπτο, δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες

Δεν μπόρεσε και αποκλείστηκε

Μετά το καλό διάστημα του ΑΠΟΕΛ, ο ρυθμός έπεσε και μοιραία γνώρισε τον αποκλεισμό από το Τσάμπιονς Λιγκ, καθώς δεν μπόρεσε να πετύχει δεύτερο γκολ.