Επιστροφή στα τρίποντα και ξανά στο -2 από την κορυφή

Μετά την ισοπαλία στο «αιώνιο», η Ομόνοια επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας με 2-0 σε βάρος της Δόξας για τη 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Ο Μποτεάκ με εκπληκτικό απευθείας χτύπημα φάουλ έδωσε προβάδισμα στους «πράσινους», με τον Ορτέγκα να διαμορφώνει το 2-0 πετυχαίνοντας το παρθενικό του γκολ με το «τριφύλλι». Ξανά στο -2 από την κορυφή η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ.

Το παιχνίδι
Η Ομόνοια είχε την υπεροχή σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, παρά το γεγονός ότι για περίπου 20 λεπτά δεν κατάφερε να βάλει μεγάλη πίεση στην αντίπαλη άμυνα. Στο 19’, ωστόσο, ένα φάουλ που κέρδισε ήταν ικανό για να της δώσει το προβάδισμα χάρη στην εκπληκτική απευθείας εκτέλεση του Ερίκ Μποτεάκ. Τρία λεπτά αργότερα, μάλιστα, οι γηπεδούχοι ισχυροποίησαν ακόμα περισσότερο το προβάδισμά τους με τον Ορτέγκα, που βρέθηκε σε θέση βολής και «εκτέλεσε» τον Γκρεμσλ. Η μοναδική ευκαιρία της Δόξας στο πρώτο μέρος καταγράφηκε στο 31’ με τον Παπαφώτη, ενώ τρία λεπτά αργότερα το «τριφύλλι» απείλησε ξανά με τον Γκόμεθ, όμως ο Αυστριακός τερματοφύλακας της Δόξας ήταν σε ετοιμότητα.

Tο δεύτερο μέρος ξεκίνησε με κάποια σουτ εκατέρωθεν τα οποία, πάντως, δεν ήταν ικανά να απειλήσουν σε μεγάλο βαθμό τους δύο τερματοφύλακες. Στο τελευταίο τέταρτο πάντως η Δόξα έδειξε να ανεβάζει στροφές και μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες, όμως ο Φαμπιάνο είχε την απάντηση και στις δύο περιπτώσεις στο 75’ και στο 76’. Στο 80’ ήταν η σειρά των γηπεδούχων να χάσουν τεράστια ευκαιρία με τον Ντάρμπισαϊαρ, κάτι το οποίο έκαναν και στο 90’ με τον Κακουλλή. Γκολ ωστόσο δεν μπήκε, με αποτέλεσμα το ματς να ολοκληρωθεί στο 2-0.

Συνθέσεις
Ομόνοια: Φαμπιάνο, Μαυρίας, Λανγκ, Λούφτνερ, Λέσιακς, Γκόμες, Γκόμεθ, Ορτέγκα (78’ Κακουλλής), Τιάγκο, Μποτεάκ, Ντάρμπισαϊαρ.

Δόξα: Γκρεμσλ, Μουκτάρης, Ντερβίτ, Μιντίκκης, Ζε Βαλέντε (76’ Χαραλάμπους), Παπαφώτης, Κάρλος (66’ Ίταλο), Μπόλιεβιτς (85’ Mιχαήλ), Ασαμόα, Καλό, Μέσκα.