Θρίαμβος για Ανόρθωση και εδραίωση στην κορυφή!

Η Ανόρθωση ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι στο "Αντώνης Παπαδόπουλος" με αντίπαλο τον ΑΠΟΕΛ, με τον Βασιλακάκι να χρίζεται "χρυσός" σκόρερ στο πολύ σημαντικό αυτό παιχνίδι. Ένα γκολ που σημειώθηκε στο 63' της αναμέτρησης, από έναν ποδοσφαιριστή που μπήκε από "σπόντα" στον αγώνα, αφού ουσιαστικά αντικατέστησε τον τραυματία Ράγιος. Στο +9 τώρα η "Κυρία" από τον ΑΠΟΕΛ και στο +4 από τη δεύτερη Ομόνοια.

Η ομάδα της Αμμοχώστου εκμεταλλεύτηκε την έδρα της και παρουσία του κόσμου της, πήρε και αυτό το ντέρμπι! Αυτή ήταν και η 11η νίκη για την Ανόρθωση στο φετινό πρωτάθλημα.

Εικόνα αγώνα:

Ένα πρώτο ημίχρονο που θα το ξεχάσουμε πολύ νωρίς… Το πρώτο 45λεπτο στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» για το ντέρμπι Ανόρθωση-ΑΠΟΕΛ, περνάει σχεδόν απαρατήρητο, αφού καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να ξεδιπλώσει τις αρετές της και να μπει στο παιχνίδι. Το 0-0 του α΄ μέρους, αποδεικνύει ότι και οι δύο πέταξαν ένα ημίχρονο στα σκουπίδια, αφού φοβόταν ο Γιάννης το θεριό και το θεριό τον Γιάννη…

Μία τελική στο στόχο για την Ανόρθωση από τον Κωστάκη Αρτυματά, μηδέν για τον ΑΠΟΕΛ. Οι δύο ομάδες αρκέστηκαν στα αρκετά φάουλ και στο πως θα περιορίσουν τον αντίπαλο, με το έργο του διαιτητή της αναμέτρηςη Γιώργου Νικολάου να γίνεται ακόμη πιο δύσκολο. Η Ανόρθωση είχε την υπεροχή, είχε καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας, όμως ήταν ανούσια. Ο ΑΠΟΕΛ έδειχνε να δυσκολεύεται περισσότερο, με το δεύτερο ημίχρονο να είναι πλέον καθοριστικό.

Ο Τιμούρ Κετσπάγια έχασε και τον πολυτιμότερο παίκτη της Ανόρθωσης, τον Ρούμπεν Ράγιος, αφού στο 39’ της αναμέτρησης πέρασε αναγκαστικά εκτός, με τον Βασιλακάκη να τον αντικαθιστά. Το πρώτο ‘κανόνι’ του κυπριακού πρωταθλήματος αποχώρησε με μυϊκό τραυματισμό με το ιατρικό τιμ της «Κυρίας» να σημάνει κίτρινο συναγερμό.

Από μία ευκαιρία για τις δύο ομάδες στο β' ημίχρονο μέχρι το 60' της αναμέτρησης. Αρχικά η Ανόρθωση στο 47' με γύρισμα από τα αριστερά του Οκριασβίλι, ο Αρτυματάς από καλή θέση, δεν έκανε καλό κοντρόλ, κάνοντας παράλληλα φάουλ στον Μερκή. Απάντησε ο ΑΠΟΕΛ στο 54' με την πρώτη μεγάλη ευκαιρία του ντέρμπι με την κεφαλιά του Πάβλοβιτς από κοντινό σημείο. Η μπάλα δεν του έκανε τη χάρη και πήγε μόλις πάνω από την εστία του Λόρια.

Στο 63ο λεπτό της αναμέτρησης ήρθε και το πρώτο γκολ στο ντέρμπι! Η Ανόρθωση με τον ποδοσφαιριστή που αντικατέστησε τον Ράγιος,Θεόδωρος Βασιλακάκης, άνοιξε το σκορ στο «Αντώνης Παπαδόπουλος». Ασιστ με κεφαλιά από τον Καλτσά, ο Βασιλακάκης έκανε το κοντρόλ και με υποδειγματικό πλασέ, σημείωσε το 1-0.

Ένα σουτ του Ντούρις στο 74’ δεν είναι αρκετό για να αιφνιδιάζει τον Μπέλετς. Στο 78' ο Ντούρις προσπάθησε να περάσει τον Βούρο και να μπει στην περιοχή, η μπάλα σταμάτησε στο χέρι του Βούρου και θα έπρεπε να δοθεί πέναλτι υπερ της Ανόρθωσης. Η Ανόρθωση που έκανε το παιχνίδι της μετά το 1-0 με τους Καλτσά και Βασιλακάκη να είναι επικίνδυνοι προς την εστία του Μπέλετς. Στο 83’ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Καλτσά, ο Βργκοτς έκανε την προβολή με τον Μπέλετς να μπλοκάρει.

Ο χρόνος κυλούσε υπέρ της Ανόρθωσης, που στο τέλος ήταν και η νικήτρια του ντέρμπι!

Οι εντεκάδες:
Ανόρθωση: Λόρια, Βργκοτς, Σίλντενφελντ, Γκαλίτσιος, Σελίν, Κ. Αρτυματάς, Νταουσβίλι, Ράγιος (39′ Βασιλακάκης), Καλτσάς, Οκριασβίλι (87’ Μανθάτης), Κατσαράβα (46’ Κατσαράβα)

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Βούρος, Μερκής, Μιχαΐλοβιτς, Ιωάννου, Άλεφ, Σόουζα, Ντε Βινσέντι (77’ Μάτιτς), Τάμαρι, Εφραίμ, Πάβλοβιτς (77’ Χαλένιους)