Βελτιώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά ηττήθηκε

Η Εθνική μας γνώρισε την 3η της ήττα (από τη Ρωσία με 1-0) στον όμιλο για τα προκριματικά του Euro 2020 και έμεινε στην 5η θέση με 3 βαθμούς. Η ομάδα μας, αν και είχε βελτιωμένη εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, πλήρωσε την κακή παρουσία του πρώτου ημιχρόνου, με αποτέλεσμα να ηττηθεί. Ο σκόρερ του μοναδικού γκολ του αγώνα ήταν ο Ιόνοφ στο 38’.

Πλέον η Εθνική μας επιστρέφει στην Κύπρο με δυο ήττες σε δυο δύσκολα παιχνίδια με Σκωτία και Ρωσία, χάνοντας με στενό σκορ και στα δυο.

ΕΔΩ το LIVE

Πιέστηκε αφάνταστα και λύγισε στο 38’

Στο πρώτο ημίχρονο, η Ρωσία μπήκε φουριόζα με στόχο να σκοράρει νωρίς και να βάλει τις βάσεις για τη νίκη. Η Εθνική μας με μαζική άμυνα προσπάθησε να κρατήσει μακριά τη Ρωσία, κάτι που δεν κατάφερε, αφού δέχθηκε μεγάλη πίεση και πολλές χαμένες ευκαιρίες. Με την πάροδο του χρόνου, η ομάδα μας πατούσε καλύτερα στο γήπεδο, ωστόσο λύγησε στο 38’, όταν ο Ιόνοφ σκόραρε με πλασέ από το ύψος της περιοχής.

Δυστυχώς η Εθνική μας δεν άντεξε να πάει στα αποδυτήρια με το 0-0, κάτι που θα ήταν υπερπολύτιμο με βάση της μεγάλης πίεσης που έβαλε η Ρωσία. Πάντως η τριάδα της άμυνας (Λαΐφης, Κούσουλος, Ιωάννου) καθάρισε πολλές φορές μπαλιές που έγιναν στην περιοχή, αλλά δεν μπορούσαν να αποσοβήσουν το γκολ στο 38’.

Καλύτερη η Εθνική, αλλά…

Η Εθνική μας είχε καλύτερη παρουσία στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Ραν Μπεν Σιμόν να αλλάζει το σχήμα και να το κάνει πιο επιθετικό. Η ομάδας μας πίεσε ψηλά, κέρδισε πολλές μπάλες και κρατούσε την μπάλα στα πόδια. Αυτό που δεν έκανε όμως ήταν να δημιουργήσει ευκαιρίες και να απειλήσει την εστία της Ρωσίας, με αποτέλεσμα να παραμένει το 1-0. Πάντως στο δεύτερο ημίχρονο η παρουσία της Εθνικής μας δεν είχε καμία σχέση με αυτή του πρώτου, ωστόσο πλήρωσε το γκολ στο 38’ και ηττήθηκε για 3η φορά στον όμιλο.