Ήττα της Εθνικής Ελπίδων στην Κωνσταντινούπολη

Την ήττα με 4-0 γνώρισε η Εθνική μας από την αντίστοιχη ομάδα της Τουρκίας στο «Kasımpasa Recep Tayyip Erdoğan».

Ο αγώνας αφορούσε την προκριματική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U21 και μετά το σημερινό αποτέλεσμα η Κύπρος τερματίζει στην προτελευταία θέση του έκτου ομίλου.

Το αποτέλεσμα είναι βαρύ για την Εθνική μας, που στο πρώτο ημίχρονο είχε καλύτερη παρουσία από την αντίπαλο της και η εξέλιξη του αγώνα δεν προδίκαζε τέτοια κατάληξη.

Οι γηπεδούχοι στην πρώτη ουσιαστικά φάση (3’) που δημιούργησαν κατάφεραν να σκοράρουν με τον Adil Demirbağ. Εξέλιξη που σίγουρα δυσκόλεψε περισσότερο την αποστολή μας.

Οι διεθνείς μας ωστόσο αντέδρασαν, διατήρησαν για μεγάλο χρονικό διάστημα την κατοχή και πίεσαν, χωρίς όμως να διαφοροποιηθούν τα δεδομένα, αφού παρά την προσπάθεια  δεν δημιουργήθηκε η πολύ μεγάλη φάση.

Σημειώνεται ότι πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου (38’) η Τουρκία είχε δοκάρι.

Η προσπάθεια για την ισοφάριση συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο από τους διεθνείς μας και στο 53΄είχαμε διπλή ευκαιρία.

Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Παπαγεωργίου ο τερματοφύλακας της Τουρκίας απέκρουσε σωτήρια το σουτ του Κωνσταντίνου Σωτηρίου σε κόρνερ. Με την εκτέλεση του κεφαλιά του Σωτηρίου και νέα απόκρουση από τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο ημίχρονο σταδιακά  η Τουρκία ανέβασε την απόδοση της και επιδίωξε με τη σειρά της το γκολ.

Στο 76ο λεπτό ο Orkan Çınar πέτυχε το 2-0 και στο 81’ ο ίδιος ποδοσφαιριστής με πέναλτι το 3-0.

Το 4-0 διαμορφώθηκε στο 88ο λεπτό με αυτογκόλ του Χατζηπασχάλη.

Κύπρος: Παρασκευά, Κυπριανού, Καρώ, Αρτυματά, Κυριάκου, Σωτηρίου, Χατζηπασχάλη, Παναγή (62’ Σπόλιαριτς), Παπαγεωργίου (71’ Μ. Ηλία), Μ. Χαραλάμπους (77’ Ζαχαρίου), Πίττα.

Το αγώνα διαιτήτευσε ο Σέρβος Danilo Grujić με βοηθούς τους Dragan Bogicevic και Oliver Petrovic.

*Η αποστολή της Εθνικής μας θα επιστρέψει στην Κύπρο το απόγευμα του Σάββατου.

*Χορηγός της Εθνικής μας είναι η ΕΚΟ

*Επόμενος αγώνας στις 16 Οκτωβρίου στη Μάλτα, στο φινάλε της προκριματικής φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U21.