Κέρδισε την Αλκή και πήρε το πρώτο εισιτήριο

Το πρώτο εισιτήριο από την Α’ στη Β’ φάση του κυπέλλου Coca Cola εξασφάλισε ο Άρης που κέρδισε στο Τσίρειο την Αλκή με 4-1.

Η ελαφρά ταξιαρχία ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση, αφού στο 4ο λεπτό άνοιξε το σκορ, με κοντινή προβολή του Κυριαζή. Οι γηπεδούχοι έφεραν το παιχνίδι στα μέτρα τους και έχασαν κάποιες ευκαιρίες για το 2-0, ωστόσο ήταν η Αλκή που σκόραρε προτού ολοκληρωθεί το ημίχρονο. Στο 43’ ο Ακόστα με δυνατό σουτ εκτός περιοχής έγραψε το 1-1.

Όπως ξεκίνησε το παιχνίδι, έτσι και το 2ο ημίχρονο, με γκολ του Άρη. Στο 51ο λεπτό ο Ορτέγα πέρασε τον τερματοφύλακα και σε κενή εστία έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του.

Στη συνέχεια το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό. Οι δυο ομάδες προσπάθησαν για το τέρμα, οι γηπεδούχοι για να κλειδώσουν την πρόκριση και οι φιλοξενούμενοι για να φέρουν τον αγώνα στα ίσα. Τελικά το πέτυχε ο Άρης με πέναλτι του Ορτέγα στο 69’, έκανε το 3-1 και στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κύπρου διαμόρφωσε το τελικό 4-1.