Πρώτο «μαυροπράσινο» βήμα!

Ο Ολυμπιακός με την πρώτη του νίκη εις βάρος της Ανόρθωσης έκανε το πρώτο βήμα για πρόκριση στην επόμενη φάση, κερδίζοντας την ομάδα της Αμμοχώστου 2-1 με MVP τον Στέφανο Χαραλάμπους, τον σκόρερ και των δύο τερμάτων. Για την Ανόρθωση ισοφάρισε προσωρινά ο Τεχέρα από το σημείο του πέναλτι. Στις 2 Μαρτίου ο επαναληπτικός. Η Ανόρθωση θέλει τη νίκη στον επαναληπτικό για να έχει ελπίδες πρόκρισης.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα

Εικόνα αγώνα:

Με δύο γκολ και με το παιχνίδι στα ίσα (1-1), ολοκληρώθηκε το α’ μέρος του αγώνα Ολυμπιακός-Ανόρθωση για την προημιτελική φάση του κυπέλλου Coca-Cola. Η Ανόρθωση μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι, είχε δύο καλές ευκαιρίες μέχρι το 4ο λεπτό, όμως από τα πρώτα λεπτά και έπειτα έχασε τις ισορροπίες της. Βέβαια αυτό δεν είχε αποτέλεσμα για τους γηπεδούχους που ήταν ακίνδυνοι σε μεγάλο μέρος του αγώνα, όμως στην πρώτη τους τελική κατάφεραν ν’ ανοίξουν το σκορ με τον Στέφανο Χαραλάμπους.

Πριν από αυτό, η Ανόρθωση έψαξε το γκολ με τους Μραζ και Γκερέρο. Στο 17’ ο Μραζ κατέβασε ωραία στην περιοχή, γύρισε, έκανε το σουτ αλλά ο Μολ απέκρουσε με δυσκολία την μπάλα. Στην επαναφορά ο Παρούτης πήγε να μπει στην φάση, έπεσε στην περιοχή, με τους φιλοξενούμενους να ζητούν πέναλτι. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας και μετά από σέντρα του Γκερέρο, ο Μραζ επιχείρησε να κάνει κάτι φιλόδοξο με τακουνάκι αλλά η μπάλα έφυγε λίγο.

Μετά από αυτό και μετά από υποδειγματική αντεπίθεση, ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ στην πρώτη του τελική. Ο Κορομάν έβγαλε σέντρα για τον Χαραλάμπους, με τον Κύπριο να κάνει ένα εξαιρετικό τελείωμα με το αριστερό για το 1-0, ενώ είχε άλλη μία απειλή στο 42’ με τον ίδιο παίκτη για ένα δεύτερο γκολ.

Ωστόσο στο 43′ η Ανόρθωση κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Αντωνίου από τον Χαραλάμπους. Ο Τεχέρα δεν αστόχησε από την άσπρη βούλα και έτσι ήρθε το 1-1 του ημιχρόνου, παρά την προσπάθεια του Μολ που έπεσε στην σωστή γωνιά.

Στην πρώτη τελική επίσης στο β’ μέρος ο Ολυμπιακός βρέθηκε ξανά μπροστά στο σκορ για το 2-1 στο 55’ Ο Κορομά κέρδισε τις κόντρες στην περιοχή της Ανόρθωσης, ο Μπαισίνιο έβγαλε την άμυνα αλλά η μπάλα κατέληξε στον Στέφανο Χαραλάμπους που με υποδειγματικό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για δεύτερη φορά απόψε.

Η Ανόρθωση δεν κατάφερε σε καμία των περιπτώσεων να απειλήσει στο β' ημίχρονο, (μόνο μία τελική με Χριστοφή στο 85') και αυτό είχε ως αποτέλεσμα την ήττα της ομάδας στον πρώτο αγώνα με τον Ολυμπιακό. Το 2-1 για τους μαυροπράσινους έδωσε ένα πρώτο προβάδισμα στην ομάδα του τακτακαλά για πρόκριση.

Ολυμπιακός: Μολ, Μπάρντι, Έσελινγκ, Δόσης (46′ Άλτσεους), Ψύχας (81' Κα), Νάνι, Κυριάκου, Γκόρουπετς, Ενόχ (90+1' Καλίλι), Χαραλάμπους (67′ Λιασίδης), Κορομά (81' Χέντρικς)

Ανόρθωση: Κεραυνός, Μπαϊσίνιο, Κορέια, Τεχέρα, Γκερέρο, Παρούτης (61′ Ουαρίς), Αντωνίου, Σαμπό (71′ Κορτές), Χαρογιάν (61′ Κορρέα), Ιωάννου (61′ Χριστοφή), Μραζ (90+1' Νινγκά)

Κίτρινες: Ντόσις / Μπαισίνιο, Κορρέα