Το μόνιμο βασίλειο του βασιλιά!

O 37χρονος Ελβετός επικράτησε του Ρουμάνου qualifier (Νο.93) με 7-6(5), 6-4 σε 94 λεπτά και έφτασε αισίως τα 99 τρόπαια καριέρας! Θα γράψει 100 φέτος το κοντέρ;

Το βέβαιο είναι ότι στη Βασιλεία, μπροστά στους δικούς του ανθρώπους, είναι ο απόλυτος βασιλιάς! Ήταν ο δωδέκατος σερί τελικός του στην ελβετική πόλη και τρέχει ρεκόρ 19-0, καθώς έχει να ηττηθεί από το 2013, όταν τον είχε λυγίσει στον τελικό ο Χουάν Μαρτίν Ντελ Πότρο.

Ο Κόπιλ, πάντως, ήταν άξιος φιναλίστ και αν είχε περισσότερη ψυχραιμία στις κρίσιμες στιγμές του αγώνα, σίγουρα ο Φεντ θα έμπλεκε σε περιπέτειες...

Για παράδειγμα, σταμάτησε δύο φορές το παιχνίδι στο 4-4 του δεύτερου σετ για να κάνει ένσταση, όμως δεν δικαιώθηκε. Αποτέλεσμα ήταν να βρεθεί ο Φέντερερ με μπρέικ πόιντ και όταν εκείνος δικαιώθηκε για τη δική του ένσταση, σημείωσε το πιο καθοριστικό μπρέικ του αγώνα.
Στη συνέχεια πήρα τις μπάλες στα χέρια του και παρότι είδε τον αντίπαλό του να απειλεί με μπρέικ, βρήκε το σερβίς του και τελικά έκλεισε μέσα σε αποθέωση τον αγώνα.

Να σημειωθεί ότι ο 28χρονος Κόπιλ, που κυνηγούσε τον πρώτο ATP τίτλο του, προηγήθηκε και στα δύο σετ με μπρέικ.

Ο Φέντερερ, λοιπόν, στα 37 του χρόνια συνεχίζει να πανηγυρίζει μεγάλους τίτλους και βρίσκεται πλέον δέκα κούπες πίσω από τον Τζίμι Κόνορς (109). Η απόσταση είναι αρκετά μεγάλη, όμως τίποτα δεν είναι αδύνατον όταν μιλάμε για αυτόν τον τεράστιο αθλητή...

Σύμφωνα με το πρόγραμμά του, ο βασιλιάς θα μεταβεί στο Παρίσι και θα ολοκληρώσει τη σεζόν στο ATP Finals του Λονδίνου. Έχει, δηλαδή, δύο ευκαιρίες για να φτάσει τους 100 τίτλους!

Για την ώρα, μετράει τέσσερις κούπες τη φετινή σεζόν.

πηγή:sdna.gr