Αχιλλέως και Παναγιώτα Ανδρέου κέρδισαν το «Κύπελλο Παραλιμνίου»

Ο αγώνας σκητ για το «Κύπελλο Παραλιμνίου» ήταν ο τέταρτος του φετινού Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ κι έγινε στο σκοπευτήριο της ελεύθερης επαρχίας Αμμοχώστου το Σαββατοκύριακο 20 και 21 Απριλίου, με αθλοθέτη την Υπεραγορά ΚΟΚΚΙΝΟΣ στο Παραλίμνι. Παρά το γεγονός ότι οι καιρικές συνθήκες δεν ήταν με το μέρος των αθλητών (βροχές το Σάββατο και σφοδροί άνεμοι την Κυριακή), εντούτοις μερικοί απ’ αυτούς φρόντισαν να εκπλήξουν ευχάριστα τους φίλους της σκοποβολής που βρέθηκαν στο σκοπευτήριο Παραλιμνίου, αλλά και τους αξιωματούχους της ΣΚΟΚ.

Βέβαια, οι μεγάλοι κερδισμένοι του αγώνα ήταν οι πρωταθλητές μας Γιώργος Αχιλλέως (ΣΚΟΠΑΦ) και Παναγιώτα Ανδρέου (ΣΚΟΕΠΑ), που ήταν οι νικητές στο σκητ ανδρών και γυναικών αντίστοιχα, όμως δεν μπορούν να παραγνωριστούν, η σπουδαία εμφάνιση των νεαρών αθλητών της ΣΚΟΛΕΜ Πέτρου Εγγλεζούδη και Αναστασίας Ελευθερίου στο σκητ εφήβων και νεανίδων, καθώς και η εντυπωσιακή επανεμφάνιση, μετά από τρία σχεδόν χρόνια, του «γερόλυκου» Αντώνη Ανδρέου που πέτυχε το ψηλότερο αποτέλεσμα στον προκριματικό ενώ στον τελικό το «πάλεψε» μέχρι την μονομαχία του χρυσού μεταλλίου, το οποίο έχασε από το νικητή Γιώργο Αχιλλέως. Ένας τελικός που ξύπνησε στους θεατές μνήμες από «μονομαχίες» περασμένων εποχών, μεταξύ των δυο κορυφαίων σκοπευτών μας.

Στον τελικό, πίσω από τον «βετεράνο» Αντώνη Ανδρέου (121/125), πέρασε ο συναθλητής του στη ΣΚΟΕΠΑ Γιώργος Καζάκος (120/125) και ακολούθησαν με 119/125, ο έφηβος Πέτρος Εγγλεζούδης και ο μετέπειτα νικητής Γιώργος Αχιλλέως, ενώ την εξάδα συμπλήρωσαν με 116/125 ο Μενέλαος Μιχαηλίδης της ΣΚΟΛΕΥ και ο 16χρονος Σωτήρης Ανδρέου της ΣΚΟΕΠΑ (γιος του Αντώνη). Τελικά, το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Γιώργος Αχιλλέως με 53/60, έναντι 52/60 του Αντώνη Ανδρέου, ενώ το χάλκινο μετάλλιο εξασφάλισε ο Μενέλαος Μιχαηλίδης με 41/60.

Στο σκητ γυναικών, επικεφαλής πέρασε η Παναγιώτα Ανδρέου με 117/125 και την ακολούθησαν η 17χρονη Αναστασία Ελευθερίου με 108/125, η Κωνσταντία Νικολάου (ΣΚΟΑΜ) με 107/125, η Σωτηρία Ανδρέου (ΣΚΟΕΠΑ) με 101/125 και η Λουΐζα Θεοφάνους (ΣΚΟΛΕΥ) με 97/125. Τελικά στη «μονομαχία» του χρυσού μεταλλίου αγωνίστηκαν η νικήτρια Παναγιώτα Ανδρέου (49/60) με την Κωνσταντία Νικολάου (41/60), ενώ το χάλκινο μετάλλιο εξασφάλισε η Σωτηρία Ανδρέου με 36/50.

Οι νεαροί Πέτρος Εγγλεζούδης και Αναστασία Ελευθερίου εξασφάλισαν και την πρώτη θέση στο σκητ εφήβων και νεανίδων αντίστοιχα, ενώ στη Β’ κατηγορία πρώτευσε ο Αντώνης Ανδρέου (121/125) στους έφηβους της Β’ κατηγορίας ο Κλεάνθης Βαρναβίδης της ΣΚΟΛΕΥ με 115/125, ενώ ο Νίκος Νικολάου της ΣΚΟΛΕΜ, ήταν ο νικητής στο σκητ παίδων με 94/125.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του τέταρτου αγώνα σκητ του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ, για το «Κύπελλο Παραλιμνίου» ήταν τα ακόλουθα σε κάθε κατηγορία.