Η Μάντσεστερ Σίτι κατέκτησε το League Cup

Για δεύτερη σερί χρονιά και τρίτη φορά την τελευταία τετραετία, η Μάντσεστερ Σίτι κατέκτησε το League Cup Αγγλίας. Στον τελικό που έγινε απόψε στο Γουέμπλεϊ, η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα επικράτησε της Τσέλσι με 4-3 στα πέναλτι, αφού ο κανονικός αγώνας και η παράταση έληξαν 0-0, και πρόσθεσε το έκτο τρόπαιο της ιστορίας της στη διοργάνωση, όπου υπολείπεται μόνο της πολυνίκη Λίβερπουλ (8 τίτλοι).

Ευστοχεί ο Γκουντογκάν, 1-0.

Αποκρούει την εκτέλεση του Ζορζίνιο ο Έντερσον.

ΠΕΝΑΛΤΙ

Λήξη του ματς και ακολουθεί η διαδικασία των πέναλτι.

Μεγάλη ένταση στο τελευταίο λεπτό της παράτασης, με τον Σάρι να θέλει να προχωρήσει σε αλλαγή τερματοφύλακα βάζοντας τον Καμπαγιέρο αντί του Κέπα και τον Ισπανό γκολκίπερ να αρνείται πεισματικά(!) να βγει, προκαλώντας την έκρηξη του Ιταλού τεχνικού. Τελικά η αλλαγή δεν πραγματοποιήθηκε!

Στο 27ο λεπτό της παράτασης ο Ρούντιγκερ γλίστρησε, η μπάλα έφτασε στον Αγουέρο που σούταρε αλλά ο Κέπα μπλόκαρε τη μπάλα.

Έχει πέσει ο ρυθμός στο παιχνίδι, με τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων να φαίνονται κουρασμένοι και τους τερματοφύλακες να σκέφτονται την διαδικασία των πέναλτι.

Πολύ μεγάλη φάση στο 20ό λεπτό της παράτασης για τη Σίτι, με τον Στέρλινγκ να βρίσκει τον Αγουέρο, ο οποίος σούταρε από κοντινή απόσταση, με τον Κέπα να αποκρούει.

Παραμένει χωρίς τέρματα το ματς, στη ληξη του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης.

Καλύτερη η Τσέλσι στα πρώτα λεπτά της παράτασης.

Αλλαγή και για την Τσέλσι (τρίτη), με τον Ιγκουαϊν να μπαίνει στο παιχνίδι αντικαθιστώντας τον Γουίλιαν στο 95'.

Τέταρτη αλλαγή για τη Σίτι, με τον Ντανίλο να μπαίνει στο ματς αντί του Φερναντίνιο.

Έναρξη της παράτασης.

Λήξη του δευτέρου ημιχρόνου και ακολουθεί παράταση.

Στο 90+4' ο επόπτης καταλόγισε οφσάιντ στον Αζάρ σε οριακή φάση, λίγο πριν βγει ο Βέλγος σε τετ α τετ με τον Έντερσον.

Ωραία εκτέλεση φάουλ από τον Γουίλιαν στο 90+2', απέκρουσε σε κόρνερ ο Έντερσον.

Κίτρινη κάρτα στον Οταμέντι που ανέτρεψε τον Αζάρ στο 90+1'.

4 λεπτά καθυστερήσεις και ακολουθεί παράταση εάν δεν σκοράρει κάποια από τις δύο ομάδες σε αυτό το διάστημα.

Εκτός αγώνα ο Μπάρκλεϊ, μέσα ο Λόφτους-Τσικ στο 89'.

Κίτρινη κάρτα για τον Ζορζίνιο σε μαρκάρισμα εις βάρος του Στέρλινγκ.

Ο Λιρόι Σανέ περνάει στον αγώνα στο 86ο λεπτό αντί του Ντε Μπρούινε.

81.775 φίλοι του ποδοσφαίρου βρίσκονται στο Γουέμπλεϊ για τον τελικό του Carabao Cup!

Από μια αλλαγή για κάθε ομάδα στο 79'. Χάντσον-Οντόι αντί Πέδρο η Τσέλσι, Γκουντογκάν αντί Νταβίντ Σίλβα για τη Μάντσεστερ Σίτι.

Ο Χάντσον-Οντόι ετοιμάζεται να περάσει στο παιχνίδι για τους Μπλε.

Κίτρινη κάρτα στον Ρούντιγκερ στο 72' για ανατροπή του Νταβίντ Σίλβα λίγο πριν μπει στην περιοχή της Τσέλσι.

Χωρίς τέρματα στο 70ό λεπτό ο αγώνας στο Γουέμπλεϊ.

Μεγάλη φάση για την Τσέλσι στο 66', όταν ο Γουίλιαν βρήκε με μακρινή μπαλιά τον Αζάρ, εκείνος κινήθηκε όμορφα και γύρισε τη μπάλα προς τον Καντέ που σούταρε ψηλά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Έντερσον.

Καθώς το ματς φτάνει στο 60ό λεπτό, οι προπονητές των ομάδων αρχίζουν να σκέφτονται πιθανές αλλαγές προσώπων στον αγωνιστικό χώρο.

Κίτρινη κάρτα στο 58' στον Φερναντίνιο για μαρκάρισμα στον Μπάρκλεϊ.

Ο Αγουέρο στο 56' πέτυχε γκολ για την ομάδα του, ωστόσο ήταν σε θέση οφσάιντ και ακυρώθηκε, μετά και από έλεγχο του VAR.

Οι Πολίτες έχουν μπει αποφασιστικά στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ η Τσέλσι αμύνεται στο δικό της μισό του γηπέδου και προσπαθεί να βγει σε αντεπιθέσεις.

Αλλαγή στο ημίχρονο για τη Σίτι, εκτός αγώνα ο Λαπόρτ (πιθανότατα λόγω τραυματισμού), στη θέση του ο Κομπανί.

Η Μάντσεστερ Σίτι είχε 69% κατοχή της μπάλας στο Α' μέρος, αλλά μόλις ένα σουτ εντός στόχου, σε προσπάθεια του Αγουέρο που δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον Κέπα. Ο Αζάρ είναι μόνος του στην κορυφή της επίθεσης της Τσέλσι, η οποία προσπαθεί να κρατήσει ανέπαφη την εστία της και το έχει καταφέρει στο πρώτο σαρανταπεντάλεπτο.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Μετά από 2 λεπτά καθυστερήσεων, ο Μος σφύριξε τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Εντέν Αζάρ στο 45' κέρδισε μονομαχία με τον Λαπόρτ, βρέθηκε στην περιοχή της Σίτι και προβλημάτισε αρκετά την άμυνα της, μέχρι να διώξουν τελικά τη μπάλα οι παίκτες του Γκουαρντιόλα.

Από το 40ό λεπτό η Σίτι έχει αυξήσει την πίεση, με τη μπάλα να βρίσκεται σχεδόν μόνιμα στην περιοχή των Μπλε, οι οποίοι πάντως καταφέρνουν να αμυνθούν αποτελεσματικά.

Οι Πολίτες έχουν συνέχεια τη μπάλα στα πόδια τους στα τελευταία λεπτά, ωστόσο δεν έχουν βρει ανοιχτούς διαδρόμους για να απειλήσουν την εστία του Κέπα.

Και πάλι ο Μπερνάρντο, δημιουργεί προβλήματα στους αμυντικούς της Τσέλσι, μέχρι που ανατρέπεται από τον Νταβίντ Λουίζ που τιμωρείται με κίτρινη κάρτα.

Σουτ του Αγουέρο στα χέρια του Κέπα στο 28', μετά από προσπάθεια των Ντε Μπρούινε και Μπερνάρντο Σίλβα.

Κορυφαίος της Τσέλσι στο πρώτο μισό του ημιχρόνου είναι ο Αντόνιο Ρούντιγκερ, ο οποίος έχει σταματήσει αρκετές επιθετικές προσπάθειες των παικτών του Γκουαρντιόλα.

Χωρίς σημαντικές φάσεις το πρώτο εικοσάλεπτο. Η Σίτι έχει 58% κατοχή της μπάλας, χωρίς να καταφέρει να δημιουργήσει ευκαιρίες μέχρι στιγμής.

Στο 10ο λεπτό η Τσέλσι ζήτησε φάουλ σε καλό σημείο, λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή της Σίτι, σε μαρκάρισμα του Ζιντσένκο στον Καντέ. Ωστόσο, ο διαιτητής Μος δεν είδε παράβαση.

Ξεκίνησε το ματς μέσα σε ένα γεμάτο Γουέμπλεϊ από οπαδούς των δύο συλλόγων.

Φίλοι των δύο ομάδων προετοιμάζονται για την έναρξη του τελικού.

Μπλε και Πολίτες αναμετρώνται στο Γουέμπλεϊ με φόντο το τρόπαιο του Carabao Cup (League Cup Αγγλίας). Ο αγώνας αρχίζει στις 18:30.

Έκπληξη με Γκονσάλο Ιγκουαϊν στον πάγκο για την Τσέλσι, εκτός αρχικής ενδεκάδας έμεινε και ο Λιρόι Σανέ για τη Σίτι.