Γουότφορντ - Έβερτον 2-3: Τρελή ανατροπή από 2-0!

Η Έβερτον γύρισε από την... κόλαση και με τέρμα του Γουόλκοτ στο 90' πήρε σπουδαίο διπλό επί της Γουότφορντ (2-3) στο «Vicarage Road».

Η αναμέτρηση για την Γουότφορντ άρχισε ιδανικά καθώς, στο 10ο λεπτό ο Μάσινα άνοιξε το σκορ. Μετά το 1-0 ο διαιτητής χρειάστηκε τη χρήση του VAR δύο φορές (36' και 40') για πιθανή κόκκινη κάρτα στους Ντιν και Ντουκουρέ ωστόσο, οι δύο ομάδες συνέχισαν κανονικά στην αναμέτρηση.

Οι «σφήκες» μάλιστα πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων με ωραίο τέρμα του Περέιρα όμως, η Έβερτον δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο Γέρι Μίνα σκόραρε δύο φορές με κεφαλιά μετά από κόρνερ (46'-49') και ισοφάρισε για τα «ζαχαρωτά».

Στο δεύτερο μέρος η Έβερτον έμεινε με 10 παίκτες καθώς στο 71' ο Φάμπιαν Ντελφ είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα για άσχημο μαρκάρισμα, όμως η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι δεν το έβαλε κάτω και έφυγε με σπουδαία νίκη από το «Vicarage Road».

Οι φιλοξενούμενοι στο 90' μετά από κόρνερ της Γουότφορντ έβγαλαν εξαιρετική αντεπίθεση και ο Γουόλκοτ σκόραρε για το τελικό 2-3 με την Έβερτον να βρίσκεται στο -3 από την πέμπτη θέση. Μάλιστα αυτή ήταν η πρώτη νίκη με ανατροπή από το 2-0 για την ομάδα του Αντσελότι, από τον Σεπτέμβριο του 2015 εναντίον της Γουέστ Μπρομ.

Πηγή:Sdna.gr