Euro 2020: Γερμανική επίδειξη δύναμης - Αποτελέσματα

Τι κι αν βρέθηκε με παίκτη λιγότερο στην Εσθονία πριν καν συμπληρωθεί το δεκάλεπτο; Η Γερμανία καθάρισε την αντίπαλό της 3-0 με χαρακτηριστική άνεση και ξαναπάτησε κορυφή στον Γ' προκριματικό όμιλο του Euro, πιάνοντας την Ολλανδία στους 15 βαθμούς.

Θα μπορούσε να είναι το απόλυτο παράδειγμα γερμανικού παιχνιδιού: χωρίς φανφάρες, χωρίς πολλά πολλά σε όλες τις γραμμές, με στιβαρή απόδοση -παρά τον παίκτη λιγότερο από το 9ο λεπτό λόγω της αποβολής του Εμρέ Τσαν με απευθείας κόκκινη- καθότι τα πάντα λειτουργούν σχεδόν... ρομποτικά και με την εξαιρετική επιθετική οικονομία με 3 γκολ σε 5 σουτ που κατευθύνθηκαν στην αντίπαλη εστία.

Όλα τα παραπάνω παρέταξε η «νασιονάλμανσαφτ» του Γιοακίν Λεβ στην «Λε Κοκ Αρένα» του Ταλίν απέναντι στην Εσθονία και όπως αποδείχθηκε, ήταν κάτι παραπάνω από αρκετά. Μια 90λεπτη γερμανική επίδειξη δύναμης απέναντι σε μια ομάδα που έπαιξε για 81 λεπτά με παίκτη παραπάνω και τελείωσε το ματς με ποσοστό κατοχής στο 35% και ελάχιστες -περισσότερο για τους τύπους- ευκαιρίες μπροστά στην εστία του Μάνουελ Νόιερ.

Μετά το... συντηρητικό πρώτο ημίχρονο, ο Γκουντογκάν σκόραρε δις στο δεύτερο, στο 51' και το 57', ενώ ο Βέρνερ πέτυχε το τρίτο στο 71ο λεπτό, με το υπόλοιπο ματς να είναι ουσιαστικά διαδικαστικό. Με αυτό το «τρίποντο», οι Γερμανοί έπιασαν την Ολλανδία στους 15 βαθμούς, ωστόσο μένουν στη 2η θέση λόγω της καλύτερης ολλανδικής διαφοράς γκολ στα μεταξύ τους.

Στον 5ο όμιλο, η πρωτοπόρος Κροατία έχασε έδαφος αφού έμεινε στο 1-1 με την Ουαλία στο Κάρντιφ και η Ουγγαρία την πλησίασε στο -2 μετά την τελευταία νίκη της.

Τέλος, στον 7ο όμιλο, η κατάσταση άρχισε να ξεκαθαρίζει αφού παρότι η Πολωνία το... κούρασε για 75 λεπτά απέναντι στη Βόρειο Μακεδονία τελικά με δύο γκολ στο φινάλε πήρε τους τρεις βαθμούς που τη διατήρησαν στη 1η θέση και το +3 από την Αυστρία. Αυτή από την πλευρά της πήρε μια επίσης πολύτιμη εκτός έδρας νίκη επί της Σλοβενίας με 1-0 και αύξησε τη διαφορά της στο +5 από τους δύο ηττημένους της βραδιάς.