Μουντιάλ με ασημένια γράμματα: Όταν λυγίζουν οι «σκληροί» (videos)

POWERED BY FONBET

Ιταλία 1990. Η Αγγλία δεν πάει με τις καλύτερες προοπτικές στο Μουντιάλ. Δύο χρόνια πριν είχε μία ντροπιαστική παρουσία στο Euro, όταν έφυγε χωρίς βαθμό (τρεις ήττες). Παρόλα ταύτα σε αυτή την διετία 88-90, ένας νεαρός έφερε φρεσκάδα και ελπίδα στην Γηραιά Αλβιόνα. Ο Πολ Γκάσκοϊν.

Ένας χαβαλέ τύπος εκτός γηπέδου, με το χαμόγελο στα χείλη. Αλλά με μία μεταμόρφωση όταν πατούσε γρασίδι. Ο Γκάσκοϊν ήταν μία μηχανή. Τεχνίτης, μπαλαδόρος, αλλά… Δυνατός, αεικίνητος, ταχύς, δίνοντας το 110% σε κάθε φάση ου αγώνα και σε σπιθαμή του γηπέδου. Ένα τρένο ασταμάτητο.

Η Αγγλία ανέτρεψε τα αρχικές προβλέψεις, περνώντας διά πυρός και σιδήρου. Στους «16» απέκλεισε στο τελευταίο λεπτό της παράτασης στο Βέλγιο, στα προημιτελικά επιβίωσε σε ένα ματς-θρίλερ με το Καμερούν.  Μπορεί το πυρ να το προσέφερε κυρίως ο Λίνεκερ, αλλά το «σίδερο», η ισχύς σε όλους τους αγώνες. Στα ημιτελικά η Αγγλία θα αποκλειστεί από την Γερμανία στα πέναλτι. Αλλά μέχρι σήμερα, στην Αγγλία, όταν κάνουν flashback στα 1990 βάζουν σε 2η μοίρα την ήττα. Σε πρώτη μπαίνει ο Γκάσκοϊν… Μη μπορώντας να συγκρατήσει την ορμή  του, κάνει ένα σκληρό φάουλ και παίρνει κίτρινη στην παράταση,

Αυτό σήμαινε πως αν η Αγγλία περνούσε τελικό ο Γκάσκοϊν δεν μπορούσε να αγωνιστεί έχοντας πλέον δύο κίτρινες. Όπως είδατε στο βίντεο βούρκωσε. Μεταξύ παράτασης και πέναλτι όλα τα τηλεοπτικά πλάνα έδειχναν τον απαρηγόρητο Γκάσκοϊν και τον τεχνικό της Αγγλίας Μπόμπι Ρόμπσον να τον παρηγορεί.