Με καμπόσο καρδιοχτύπι η «Κυρία» πάλι τρίτη! (vids)

Ακολουθώντας το παράδειγμα του πρωτοπόρου Απόλλωνα η Ανόρθωση δεν φάνηκε ακατάδεκτη στα «δώρα» των Ομόνοιας και ΑΕΛ και επικρατώντας 2-1 της Καρμιώτισσας στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» προσπέρασε το λεμεσιανό σύλλογο και ανέβηκε ξανά στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η «Κυρία» συμπλήρωσε πέντε αγωνιστικές άνευ ήττας και έφτασε στους 43 βαθμούς (στο -4 από την κορυφή), ενώ η ο σύλλογος από τα Πάνω Πολεμίδια μετρά πλέον έξι αγωνιστικές άνευ νίκης και παραμένει στην προτελευταία θέση (στο -4 από τη 12η θέση).

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν με την πρώτη τελική τους: χωρίς πίεση ο Πέρετς έκανε λανθασμένο γύρισμα στον Τούμπα, ο Κβιλιτάια το εκμεταλλεύτηκε και με το δωδέκατο τέρμα του στη σεζόν άνοιξε το σκορ (7’).

Οι φιλοξενούμενοι «άγγιξαν» την ισοφάριση στο 14’, όταν σουτ του Σασί σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Λόρια, και γλίτωσαν το 2-0 στο 16’, όταν κεφαλιά του Κβιλιτάια σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Τούμπα.

Δεν στάθηκε εξ ίσου τυχεροί στο 28’, όταν από μεγάλη διαγώνια μπαλιά του Νταουσβίλι ο Καλτσάς κατέβασε την μπάλα εντός περιοχής και με σουτ νίκησε τον εξερχόμενο Τούμπα για το 2-0.

Δέκα λεπτά αργότερα ο Χατζηβασίλης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, όμως το τέρμα του ακυρώθηκε κατόπιν παρέμβασης του VAR για οφσάιντ στην αρχή της φάσης.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ανόρθωση αγωνίστηκε με 4-2-3-1 και η Καρμιώτισσα με 4-4-2, αλλά το παιχνίδι δεν είχε ούτε ρυθμό ούτε φάσεις. Κάθε ομάδα απείλησε από μία φορά (64’ Ελουντού / 71’ Μπαργκάν), πριν οι φιλοξενούμενοι κερδίσουν πέναλτι σε ανατροπή του Χατζηβασίλη από τον Γκαλίτσιο.

Ο Ισμαήλ Σασί ευστόχησε από τα 11 βήματα και διέκοψε στα 458 λεπτά το σερί απαραβίαστης εστίας του Λόρια. Η Καρμιώτισσα επιζήτησε την ισοφάριση στα τελευταία λεπτά, δεν δημιούργησε ωστόσο αξιόλογη ευκαιρία.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ - ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ   2-1 (1.2)
Γήπεδο:
Αντώνης Παπαδόπουλος
Σκόρερ: 7’ Κβιλιτάια, 28’ Καλτσάς / 82’ πέν. Ισμ. Σασί
Διαιτητές: Κωνσταντίνος Φελλάς - Μάριος Καλογήρου, Κυριάκος Σωκράτους - Θωμάς Χατζηβασιλείου
VAR: Χρυσοβαλάντης Θεουλή / AVAR: Χρίστος Ε. Χρίστου
Κίτρινες: Ρισβάνης, Μαργκάσα / Μπαργκάν, Σάββα
ΑΝΟΡΘΩΣΗ (3-6-1): Λόρια - Κ. Αρτυματάς (46’ Γκαλίτσιος), Ρισβάνης, Βργκοτς - Καλτσάς (67’ Χριστοφή), Κορέια - Νταουσβίλι - Μπουσούλατζιτς, Χούσμπαουερ (46’ Ελουντού) - Μίχα (67’ Μαργκάσα) - Κβιλιτάια (78’ Μανιάς).
ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ (4-3-3): Τούμπας - Χριστοφή, Πέρετς, Σάββα, Ευσταθίου - Χρίστου (67’ Ντουάρτε), Νεοφύτου (66’ Σουμπουνού), Ρέινολντς - Χατζηβασίλης, Μπαργκάν (79’ Παχίπης) - Ισμ. Σάσι.