Ο Μακρής είχε το κλειδί

Ποδαρικό με το δεξί στο 2019 έκανε η ΑΕΛ, που δυσκολεύτηκε αλλά κατάφερε χάρη σε μια γκολάρα του Ανδρέα Μακρή να κάμψει την αντίσταση της Πάφου και να επικρατήσει με 1-0 στο Τσίρειο για τη 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Το τρομερό γκολ του διεθνούς επιθετικού στο 56’ επέτρεψε στην ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ να επιστρέψει στις νίκες και να ανέβει στους 34 βαθμούς, σπάζοντας παράλληλα το αήττητο σερί που έτρεχε η Πάφος (που έμεινε στους 14) για τέσσερις αγωνιστικές, ενώ έγινε η μοναδική από τους «μεγάλους» του πρωταθλήματος που κατάφερε να πάρει έξι βαθμούς από την ομάδα του Ζέλικο Κόπιτς.

Φάσεις με το σταγονόμετρο
Ισορροπημένο και πολύ, μα πολύ φτωχό σε φάσεις ήταν το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης. Η σκυτάλη της υπεροχής εναλλασσόταν ανάμεσα στις δύο ομάδες, η ανασταλτική λειτουργία των οποίων, ωστόσο, εξουδετέρωσε τα επιθετικά τους ατού και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να δούμε μία και μόνο αξιόλογη φάση στο πρώτο 45λεπτο, με τον Νέμετς να πιάνει μια κεφαλιά που κατέληξε λίγο άουτ στο 21’.

Τελική η Πάφος, γκολάρα η ΑΕΛ
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε σε ανάλογο τέμπο, με την Πάφο να έχει την πρώτη τελική με μια κεφαλιά του Φόλπρεχτ που πέρασε πάνω από τα δοκάρια στο 50’. Έξι λεπτά αργότερα, ωστόσο, στην πρώτη ευκαιρία που κατέγραψαν οι γηπεδούχοι, ο Ανδρέας Μακρής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μολ με τρομερό εκτός περιοχής σουτ ανοίγοντας το σκορ.

Το γκολ έδωσε πνοή
Ο ενθουσιασμός που έφερε το γκολ του Μακρή επέτρεψε στην ΑΕΛ να ανεβάσει στροφές και μέσα σε λίγα λεπτά να βρεθεί δις κοντά σε ένα ακόμα γκολ, όμως οι Αντάμοβιτς και Νιλς Τεϊξέιρα δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν τις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν. Στο 67’ ήρθε η σειρά της Πάφου να απειλήσει με τον Ρακέλς, όμως ο Πρότσεκ ήταν σε ετοιμότητα και μπλόκαρε εξαιρετικά το βολέ που έπιασε ο Λετονός.

Εικοσάλεπτο διαχείρισης
Στο τελευταίο 20λεπτο η ΑΕΛ διαχειρίστηκε το προβάδισμά της ρίχνοντας το βάρος στο πώς θα διατηρούσε τα κεκτημένα και ψάχνοντας τις προϋποθέσεις για να σκοτώσει το παιχνίδι μέσα από κάποια αντεπίθεση. Η Πάφος κράτησε περισσότερο την μπάλα και προσπαθούσε να φέρει την μπάλα στην αντίπαλη περιοχή κυρίως με σέντρες, τις οποίες καθάριζε χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα η οπισθοφυλακή των γηπεδούχων. Νέα ευκαιρία μπροστά στις δύο εστίες δεν καταγράφηκε, με αποτέλεσμα το 1-0 να μείνει αναλλοίωτο ως το τέλος.

Συνθέσεις

ΑΕΛ: Πρότσεκ, Τζούνιορ, Α. Τεϊσέιρα, Λαφράνς, Ν. Τεϊξέιρα, Αβραάμ, Ζντραβκόβσκι, Γκαστανιάγα, Αντάμοβιτς (71’ Φιντέλις), Μακρής (89’ Λ. Σίλβα), Χουράδο (71’ Μαρκόσκι).

Πάφος: Μολ, Σιρόκ, Καρώ, Μπάνγκααρντ, Ζάντερ, Ντόβμπνια (69’ Λουλίνια), Φόλπρεχτ, Ζίβουλιτς, Ανγκούλο (58’ Φιλιώτης), Νέμετς, Ράσιτς (46’ Ράκελς).