Η αντίδραση που χρειαζόταν

Γνώριζε εκ των προτέρων ότι είχε μπροστά του την ευκαιρία να προσεγγίσει σε απόσταση «βολής» τον πρωτοπόρο, μια εβδομάδα πριν τη μεταξύ τους αναμέτρηση. Άρχισε ιδανικά το παιχνίδι και παρά το γεγονός ότι σε κάποια φάση τα πράγματα στράβωσαν, ο Απόλλωνας έβγαλε την αντίδραση που χρειαζόταν για να λυγίσει την αντίσταση της Αλκής και να πάει στο μεγάλο ματς της ερχόμενης αγωνιστικής κόντρα στον ΑΠΟΕΛ όντας στο -2 από την κορυφή.

Το ξεκίνημα ήταν ό,τι έπρεπε για την ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή, που άνοιξε το σκορ πριν καν βγει το δεκάλεπτο κι έκλεισε το πρώτο τέταρτο του αγώνα με δυο ακόμα καλές φάσεις. Εντούτοις, δεν κατάφερε να διατηρήσει το ίδιο μομέντουμ και στη συνέχεια, με αποτέλεσμα η Αλκή να ισορροπήσει το παιχνίδι, να φτιάξει τις δικές της ευκαιρίες και τελικά να ισοφαρίσει με κάτι λιγότερο από ένα μισάωρο να απομένει.

Οι «κυανόλευκοι», ωστόσο, έβγαλαν την αντίδραση που όφειλαν να βγάλουν και με δύο όμορφα γκολ σε διάστημα τριών λεπτών φρόντισαν να «καθαρίσουν». Η άψογη κεφαλιά του Σκέμπρι στην έξοχη σέντρα του Στυλιανού διαδέχθηκε την ιδανική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπρου, το σκορ έγινε 1-3 στο άψε-σβήσε και στο τελευταίο 20λεπτο δεν είχαν παρά να διαχειριστούν τα δεδομένα. Ο Αυγουστή βρήκε την ευκαιρία να προφυλάξει τους Μπρου και Ζελάγια, που ήταν στο όριο των καρτών, αντικαθιστώντας τους στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα κι έτσι ο Απόλλωνας πάει με «λευκό» απουσιολόγιο από πλευράς τιμωριών για να αναμετρηθεί με τον ΑΠΟΕΛ, περιμένοντας κιόλας να έχει ξανά διαθέσιμους μετά από καιρό τους Γιούστε, Μάρκοβιτς και Φοπαλά.